Road Rovers RPG

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acest forum este un RPG bazat pe desenul animat Road Rovers. Este vorba despre o agentie de spioni de elita care sunt de fapt caini modificati genetic de catre Prof. Dr. Shepherd.


    Ghid RPG

    Alethia
    Alethia
    Admin


    Mesaje : 12
    Data de înscriere : 11/10/2011

    Ghid RPG                      Empty Ghid RPG

    Mesaj  Alethia Mar Oct 11, 2011 1:37 pm

    Am aici pentru voi o mica serie de instructiuni inainte de a incepe postatul.Multi poate stiti,multi poate nu,deci va rog cititi pana la capat ,iar mai apoi puteti sa va distrati.Din moment ce stiu ca sunteti nerabdatori..ce ar fi sa incepem.

    *In primul rand,RPG inseamna Role-Playing-Game,dupa traducerea lui se intelege ca este un fel de joc in care tu reprezinti un personaj,iar tot ceea ce simte,face,gandeste sau vorbeste trebuie traite de catre tine. Mai exact te pui in pielea personajului.

    *In acest forum RPG-ul se va face la persoana 1

    *Dupa creerea personajului,trebuie bineinteles sa aveti si o istorie a sa deoarece nu a aparut dintr-o data pe planeta de cand l-ati creeat,caci nici in lumea reala nu se intampla asa.
    Se va preciza atat istoria sa din momentul nasterii sale in forma canis cat si istoria sa dupa transformare pana in momentul in care are prima misiune.

    *Personajele trebuie sa para cat mai normale,adica in sensul ca nu poate fi perfect,fiinta perfecta nu exista deci,va rog amintiti-va sa ii puneti pe lista si cateva slabiciuni.

    *Acum ca ati terminat de creeat personajul,urmeaza cea mai frumoasa parte si anume rp-ul.Pentru a face un rp reusit trebuie sa luati in considerare urmatoarele lucruri atunci cand deschideti un topic:
    *In primul rand,topicul trebuie inceput in asa fel incat sa se inteleaga ceva,pentru ca celelelate persoane cu care postati sa poata continua.Bineinteles,trebuie sa descrieti de la inceput timpul(dimineata,la amiaza,etc.) si vremea(soare,ploaie,etc.) si locul actiunii.
    (Numele localului, sau intersectia strazilor ori numele bulevardului, strazii, ori numele padurii, ori numele statiunii de litoral etc)
    Exemplu:

    "Era intr-o dimineata cu soare arzator si ma dusesem in restaurantul Continental sa iau micul dejun"

    sau

    "Era intr-o dupa amiaza iar eu eram pe Bulevardul Independence cand ma prinse ploaia"

    Acum ati deschis si un topic.Felicitari!Dar ooops!,observati ca aveti un raspuns.Ei bine,acum ca sa postati din nou va rog sa aveti in vedere urmatoarele:

    * Trebuie sa diferentiati gandurile de restul ideilor,pentru asta cel mai bine ar fi sa folositi italicu[color=red]l(Ce urat e afara’’).
    *Mai departe,aveti grija sa puneti in vedere dialogul.Pentru asta folositi liniuta de dialog(-Buna ziua!’’). Si o culoare. Dessi culoarea este optionala, acest lucru il va ajuta pe cel cu care faceti topicul sa vada mai repede ce la ce trebuie sa raspunda sau nu.
    *Nu uitati sa folositi ce ati scris in fisa personajului,posibile ticuri,obiceiuri,etc.

      Data/ora curentă este: Joi Mai 02, 2024 11:49 am